Nowości w bibliotece - Koło czytelniczo-medialne poleca:


"Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu" John Flanagan

"Barwna, epicka opowieść o odwadze i przyjaźni, która przywodzi na myśl Władcę pierścieni." - Limelight

"Zwiadowcy" to dwunastotomowa seria o niezwykłych łucznikach. Dzisiaj zaprezentuję Wam pierwszą część niesamowitej serii o zwiadowcach. Akcja toczy się w kraju Araluen. Głównym bohaterem jest piętnastoletni Will, którego przyszłość zależy od możnego barona. Sam Will najchętniej zostałby rycerzem, ale drobny i zwinny nie odznacza się tężyzną fizyczną, niezbędną do władania mieczem. Tajemniczy Halt proponuje chłopakowi przystanie do zwiadowców ludzi owianych legendą, którzy, jak wieść niesie, parają się mroczną magią, potrafią stawać się niewidzialni... Początek nauki u mistrza Halta to jednocześnie początek wielkiej przygody i prawdziwej męskiej przyjaźni. Jak się później okazało, Halt był jednym z najlepszych zwiadowców w królestwie. Dodatkowo zasłużył się przy odparciu ataku największego wroga monarchii - Morgaratha, władcy Gór Deszczu i Nocy. Cichy, stroniący od rozmów i zawsze konkretny, stał się z czasem bliskim przyjacielem Willa.

Poleca Weronika Dziejma z VII a

"Mroczne umysły" Tom 1 Bestsellerowej serii "Mroczne umysły" Alexandra Bracken

Najbardziej niepokojąca książka od czasów Igrzysk Śmierci!

Na świecie wybucha dziwna epidemia, a jej ofiarami padają jedynie dzieci. Większość dzieci umiera, a te, którym udaje się przeżyć zaczynają odznaczać się niezwykłymi zdolnościami, np. władanie elektrycznością, telekineza czy przenikanie do umysłów innych osób. Ze względu na nie dzieci podzielono na pięć grup: Zielonych, Niebieskich, Żółtych, Pomarańczowych i Czerwonych. Główna bohaterka –Ruby- została przydzielona do grupy Zielonych, choć w rzeczywistości jest ostatnią z Pomarańczowych. Ukrywa to, żeby przetrwać. Alexandra Bracken napisała książkę, która jest nie tylko niepokojąca, ale również w swój sposób przerażająca. Daje jasny przekaz dotyczący tego, w jaki sposób człowiek zachowuje się w obliczu nieznanego. Rodzice zamiast starać się im pomóc, szukać jakiegoś wyjścia, wolą odesłać ich do obozów, zamknąć z dala od siebie, zrzucić odpowiedzialność za ich los na innych, co w praktyce oznacza, że zostają po prostu odseparowani od społeczeństwa. Dzieci są „rehabilitowane”, ich rodzice już dłużej nie muszą się martwić ani o nie, ani o swoje bezpieczeństwo. Jednym słowem wszyscy są szczęśliwi i zadowoleni. Szkoda tylko, że nikt nie pyta o to tych, którzy zostają zamknięci za murami obozów...

Poleca Karolina Kozicka z VII a

"Moskwa 1941 Największa bitwa II wojny światowej" Rodric Braithwaite

Siedem milionów osób zaangażowanych w walki na obszarze wielkości Francji i ponad dziewięćset tysięcy ofiar wśród radzieckich żołnierzy przy tych liczbach maleją wszystkie inne statystyki dotyczące zarówno pierwszej, jak i drugiej wojny światowej. z wielu względów można uznać, że bitwa o Moskwę była największą bitwą w dziejach ludzkości. Moskwa 1941 to nie tylko epicka opowieść o bitwie, która zatrzymała marsz niezwyciężonych do tej pory oddziałów Wehrmachtu, ale również historia ludzi, którzy z nimi walczyli. Braithwaite opierając się na nieznanych do tej pory dokumentach oraz własnych badaniach tworzy fascynujący portret miasta, które stanęło twarzą w twarz z wrogiem. Poruszająca i trzymająca w napięciu opowieść o nie mającym odpowiednika w dziejach heroizmie i cierpieniu na niewyobrażalną skalę. Simon Sebag Montefiore, autor Stalin. Młode lata despoty Pięknie napisane... Doskonała, szeroko zakrojona relacja. Anthony Beevor, autor Stalingradu.

Polecamy miłośnikom historii

"Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy. Złodziej pioruna" Rick Riordan

Seria Ricka Riordana opowiada o Percym Jacksonie, chłopcu, który pewnego dnia dowiaduje się, że jest synem boga z mitologii greckiej i ludzkiej kobiety. W tej recenzji skupimy się na pierwszym tomie – „Złodziej pioruna”.

"Prawdziwy świat jest tam, gdzie są potwory. Dopiero tam przekonujesz się, ile jesteś wart."

Akcja rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych. W pierwszym tomie tytułowy bohater ma dwanaście lat i jest typowym nastolatkiem z problemami. To znaczy takie, które nawet wtedy, kiedy stara się i chce dobrze, to wychodzi mu co najwyżej tak sobie. Sześć szkół w przeciągu sześciu lat zdaje się o czymś świadczyć. Cóż, dysleksja, kłopoty z koncentracją, ADHD, niespokojny duch, nadwrażliwość emocjonalna. Wyjątkowo dużo dziwnych zdarzeń wokół niego. Krótkotrwałych, acz dotkliwych w skutkach. To cały Percy.

"Wiecie co, wcale nie chciałem być herosem półkrwi. Nie prosiłem się o to, żeby być synem greckiego boga. Byłem zwyczajnym dzieckiem: chodzącym do szkoły, grającym w koszykówkę i jeżdżącym na rowerze. Nic szczególnego. Dopóki przez przypadek nie wyparowałem nauczycielki matmy. Wtedy się zaczęło. Teraz zajmuję sie walką na miecze, pokonywaniem potworów, w czym pomagają mi przyjaciele, a poza tym staram się po prostu przeżyć. Przedstawiam wam opowieść o tym, jak Zeus, bóg niebios, uznał, że ukradłem mu piorun - a rozgniewany Zeus to naprawdę spory problem.”

Opis pierwszego tomu.
Poleca Michalina Fajfer z VII a

 

"Europa Walczy 1939-1945 nie takie proste zwycięstwo" Norman Davies

"Europa walczy 1939-1945 nie takie proste zwycięstwo" to udana realizacja na pozór niewykonalnego pomysłu: przedstawienia wszystkich aspektów II wojny światowej w Europie w jednej książce. Efektem jest zapierająca dech w piersiach, odkrywcza panorama historii kontynentu z lat 1939-1945. W przeciwieństwie do wielu publikacji na ten temat Norman Davies nie analizuje jednego wybranego zagadnienia wojny. Nie zajmuje się tylko armiami albo tylko cierpieniem ludności. Przedstawia całościową wizję konfliktu i demaskuje stronniczość jego dotychczasowego postrzegania. Książka Normana Daviesa z całą pewnością zrewolucjonizuje nasze myślenie o II wojnie światowej. Polskie wydanie poszerzono o najważniejsze dla historii Polski aspekty konfliktu.

Polecamy miłośnikom historii

 

"Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa" C.S. Lewis

Historia opowiada o czwórce rodzeństwa: Łucji, Zuzannie, Piotrze i Edmundzie, które wyjeżdża z Londynu na wieś w obawie przed bombardowaniami. W starym, dużym domu profesora odkrywają magiczną szafę, która przenosi je do innego kraju – Narnii. Przeżywają tam wiele niesamowitych przygód. Muszą odbić Edmunda z rąk Białej Czarownicy, okrutnej władczyni Narnii, która tak naprawdę zagarnęła tron… Opowieść świetna dla każdego młodego czytelnika. Z momentami radosnymi, przykrymi, podniosłymi. Sprawi, że przeniesiesz się razem z bohaterami w zaczarowany świat...

Poleca Aleksandra Wierzchowska z VII a

 

Nowości - maj 2015

"Re-Horachte. Pierwsze Spotkanie"
Czterech chłopców wyrusza w rejs, który na zawsze odmieni ich życie. Zaczyna się od katastrofy morskiej, następnie wybucha wulkan, a potem napięcie stale rośnie. Jak u Hitchcocka, Spielberga, Verne’a i... Makuszyńskiego – razem wziętych. Młody autor,w swoim powieściowym debiucie, funduje nam fantastyczną podróż, pełną przygód, zwrotów akcji, gwałtownych emocji i wzruszeń. Czytelnik, zasiadając do lektury, rusza w jazdę bez trzymanki razem z młodymi bohaterami. Czekają ich: walki, ucieczki, dziwne spotkania, wędrówki w czasie i przestrzeni, zmagania z przeznaczeniem, a przede wszystkim szukanie drogi do prawdy o sobie...

 

"Igrzyska śmierci"
"Igrzyska śmierci", pierwszy tom bestsellerowej trylogii Suzanne Collins, to opowieść o świecie Panem rządzonym przez okrutne władze, w którym co roku dwójka nastolatków z każdego z dwunastu dystryktów wyrusza na Głodowe Igrzyska, by stoczyć walkę na śmierć i życie.
Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Katniss po śmierci ojca jest głową rodziny – musi troszczyć się, by zapewnić byt młodszej siostrze i chorej matce, a już to zasługuje na miano prawdziwej walki o przetrwanie...

"W pierścieniu ognia"
To drugi tom trylogii o państwie Panem, gdzie co roku odbywają się emitowane przez telewizję krwawe Głodowe Igrzyska. Uczestniczą w nich nastolatki z każdego z dwunastu dystryktów. Zwycięzca igrzysk może być tylko jeden. W tej części Katniss i Peeta odbywają obowiązkowe Tournée Zwycięzców, kiedy dowiadują się o fali zamieszek, do których przyczynił się ich zuchwały czyn. W tle trwają przygotowania do rocznicowych, 75. igrzysk, które przyniosą wyjątkowo zaskakujący obrót spraw... Bo Kapitol jest zły. I Kapitol pragnie zemsty!

"Monster High. Upiorna Szkoła"
Do szkoły Merston High w mieście Salem w stanie Oregon trafiają dwie nowe uczennice. Melody Carver przybywa z Beverly Hills, by po operacji plastycznej zacząć tu nowe życie – bez astmy i bez garbatego nosa. Frankie Stein, stworzona piętnaście dni wcześniej przez ojca-potwora, opuszcza jego tajne laboratorium, by wziąć szturmem szkołę, zdobyć zainteresowanie chłopców i podbić galerie handlowe. W tej kolejności. Nie wie, że by przetrwać w szkole, w normalnym świecie, powinna ukrywać swoją przerażającą odmienność. Dziewczyny poznają się bliżej, jednak czy Frankie może powierzyć swój największy sekret Melody - przedstawicielce „normalsów”? I czy to możliwe, że nie jest w tej szkole jedynym potworem?

 

Nowości - luty 2015

Książki dla dziewcząt - seria "Rywalki"

Dla trzydziestu pięciu dziewcząt Eliminacje są szansą ich życia. To dzięki nim mają szansę uciec z ponurej rzeczywistości. Ze świata, w którym panują kastowe podziały, wprost do pałacu, w którym będą spełniane ich życzenia. Z miejsca, gdzie głód i choroby są na porządku dziennym, do krainy jedwabi i klejnotów. Celem Eliminacji jest wyłonienie żony dla czarującego i przystojnego księcia Maxona. Każda dziewczyna marzy o tym, by zostać Wybraną. Każda poza Americą Singer. Dla Ameriki Eliminacje to koszmar. Oznacza konieczność rozstania z Aspenem – jej sekretną miłością i opuszczenie domu. A wswszystko tylko po to, by wziąć udział w morderczym wyścigu o koronę, której wcale nie pragnie.Jednak gdy spotyka Maxona, który naprawdę przypomina księcia z bajki, America zaczyna zadawać sobie pytanie, czy naprawdę chce za wszelką cenę opuścić pałac. Być może życie o jakim marzyła wcale nie jest lepsze niż to, którego nawet nie chciała sobie wyobrazić…

 

Drugi tom "Rywalek". Do pałacu przybyło trzydzieści pięć dziewcząt. Teraz zostało ich tylko sześć. Ami i książę Maxon stają się sobie coraz bliżsi, jednak dziewczyna wciąż pamięta o Aspenie, chłopaku, którego darzyła szczerą miłością jeszcze zanim trafiła do pałacu.

 

 

 

 

America jest jedną z czterech dziewcząt, które utrzymały się w ścisłej czołówce Eliminacji. Ukochana przez zwykłych ludzi, znienawidzona przez obecnego króla, dziewczyna wciąż nie jest pewna swych uczuć. A jednak nadchodzi moment ostatecznego wyboru, tym trudniejszego, że cały los Illei może spoczywać właśnie w rękach Ami. Czy dziewczyna powróci do swej dawnej miłości, czy zdecyduje się zostać królową i podjąć walkę o lepszy świat dla siebie i wszystkich mieszkańców Illei?

 

 

"Książę" pokazuje wydarzenia sprzed eliminacji i pozwala czytelnikowi śledzić młodego władcę od pierwszego dnia ich rozpoczęcia. W drugiej z opowieści przekonamy się, jak płynęło życie Aspena w pałacowych komnatach- i ujrzymy prawdę o świecie gwardzistów, której nigdy nie pozna America... Czołówka listy bestsellerów The New York Timesa !

 

 

 

 

 

Rok 2014

 

 

   Nowości dla nauczycieli


 

 

 

Aktualizacja: 16.11.2017